Kėdainietė Indrė Saldytė-Eigirdė: turime viską, kad mūsų kraštas taptų pavyzdžiu kitiems

Jauni žmonės, pasigesdami pokyčių ir trokšdami patys prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo, vis drąsiau suka į politiką. Apie tai, su kokiais sunkumais ir išankstinėmis nuostatomis jie susiduria, kokią savo gimtojo krašto viziją turi, kalbamės su Darbo partijos komandos kandidate į Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nares, šio krašto gyventoja – Indre Saldyte-Eigirde.

Ne vienas pasakytų, kad rinkimuose ne vieta žmogui be patirties politikoje, kad tai yra didelis kliuvinys. Tačiau jūs šios nuomonės nebijote. Kuo, jūsų akimis, žmogus be patirties politikoje yra pranašesnis, o galbūt ir pavojingesnis?

Jei esi jaunas ar neturi patirties politikoje, tai dar visiškai nereiškia, kad neturi pakankamos patirties skirtingose gyvenimo srityse. Kartais mes galime turėti ženkliai daugiau patirties, nei vyresnis žmogus. Jei esi veiklus, domiesi įvairiomis sritimis, esi imlus mokslui, greičiausiai viską įsisavini ženkliai greičiau, efektyviau ir geriau.

Lietuvoje yra daug talentingų žmonių, kurie savo gyvenimiška patirtimi lenkia turinčiuosius žymiai daugiau patirties politikoje. Tai nėra pagrindinis dalykas, kuris galėtų nusakyti, ką žmogus gali padaryti, ką jis geba ar koks jis yra. Svarbiausia yra žinoti, kad gali pasitikėti savimi ir, žinoma, veikti, o mokytis ir tobulėti visiems tikrai yra kur.

Manau, kad ryžtingas žmogus nori ir gali padaryti daugiau dėl savo veiklumo, užsispyrimo ir atkaklumo. Daugelis žmonių gyvenime negali pasiekti tai, ko jie trokšta ar svajoja, tik dėl to, kad bijo pabandyti, bijo pradėti ar prisiimti atsakomybę, nes neveiklumas yra ženkliai saugesnis nei itin didelis veiklumas. Manau, visiškai nesvarbu, kiek tau metų, svarbu, ką gali padaryti dėl geresnės šalies ateities, kokybiškesnio žmonių gyvenimo ar tiesiog savo gimtojo rajono gerovės. Jei nepabandysime juk nežinosime ar ne taip?

Kalbate apie darbą dėl savo rajono. Jei gautumėte įrankius pakeisti situaciją rajone, ką pirmiausia keistumėte ir kokiomis priemonėmis?

Norėčiau, kad žmonės džiaugtųsi, didžiuotųsi, kad gyvena Kėdainiuose, kad tai būtų modernus miestas jaunimui, kad nereikėtų važiuoti į Jonavą ar Kauną dėl pramogų, kurių čia neturime, kad būtų užbaigtos sutvarkyti daugiabučių gyvenamųjų namų zonos.

Gyvenu Kėdainiuose, esu kilusi iš Akademijos, tad puikiai matau, ką galime ir privalome keisti. Juk dar turime užmirštų kiemų, kuriuose nėra kur pastatyti automobilių ar su vaiku pažaisti žaidimų aikštelėje. Sieksime turėti modernius kiemus, kuriuose nebūtų duobių, labiau išvystytas žaliąsias zonas. Žinoma, prioritetas būtų keliai – tikrai atėjo laikas žmonėms važiuoti normaliu, moderniu keliu, kuris ne tik, kad negadina turimos transporto priemonės, bet ir yra saugus.

Apie kaimuose esančius žvyrkelius negaliu net pagalvoti, tokių mūsų rajone turi iš viso nelikti, juk gyvename jau 21 amžiuje, tad turime turėti normalų susisiekimą tarp gyvenviečių ir miesto. Mažėja ir greitosios pagalbos prieinamumas rajone. Tokio nesusipratimo negali būti, mes privalome ir turime gauti reikiamą pagalbą laiku, kai jos reikia. Žinoma, norėčiau, kad Kėdainiuose būtų daugiau darbo vietų, kad turėtume mažiausią nedarbingumą šalyje, kad žmonės galėtų pasirinkti ir kad norėtų grįžti užsienyje ar net kituose miestuose gyvenantys žmonės, juk labai svarbu turėti darbą ir išlaikyti šeimą. Jeigu nepritraukiame naujo verslo, neturime ką pasiūlyti žmonėms, esame visiškai nepaklausūs.

Gyvenate ir dirbate gimtuosiuose Kėdainiuose, kaip ši patirtis jums padėtų dirbant rajono savivaldybėje?

Esu baigusi vadybą, savo žinias pritaikau kasdieniame darbe, bendraudama su žmonėmis, padėdama rasti geriausius jiems sprendimus. Mano darbe, kaip ir politikoje, nėra vien balta ir juoda, tai nuolatinis kompromisų ieškojimas vardan žmogaus gerovės, kad jie būtų saugūs, ramūs ir užtikrinti dėl ateities. To, manau, šiandien žmonėms itin trūksta, nes esama padėtis tiek šalyje, tiek pasaulyje kelia įtampą ir nerimą.

Esu ir daugiabučio namo bendrijos narė, tad puikiai žinau, ką reikia daryti, kad žmogus būtų išgirstas, o į jo lūkesčius deramai atsakoma. Deja, neslėpsiu, tenka susidurti su savivaldoje pasitaikančiais darbuotojais, kurie nenori ar tiesiog nemoka išgirsti žmogaus.

Kodėl, jūsų manymu, jaunos šeimos išvažiuoja iš Kėdainių?

Žmonės čia puikiai galėtų gyventi, tačiau renkasi didesnius, modernesnius miestus, nes tiesiog neturi čia darbo ar perspektyvų. Būtina palaikyti kaimų ir miestelių gyventojus. Tam prioritetą skiria ir Darbo partija.

Visi tik kalba apie tai, kad skatinamas geresnis gyvenimas rajonuose, tačiau faktai iškalbingi – uždaromos rajonų mokyklos, ambulatorijos, daugėja negyvenamų namų gyvenvietėse.

Rajono pakraščiuose mažiau perspektyvų, ypač jaunoms šeimos. Nusipirkusi namą rajono gyvenvietėje aš net nežinau, ar per artimiausius 10 metų galėsiu namo vaikus parvežti asfaltuotu keliu. Mes linkę viską modernizuoti, mažinti, optimizuoti, kodėl nekalbame apie plėtrą? Turime pavyzdį – Kėdainių akušerijos skyrių, ar tikrai jį reikėjo uždaryti? Manau ne, tačiau ar kada mes būsime pajėgus jį atidaryti? Panaikinti yra lengviau nei sukurti. Todėl noriu palinkėti visiems ir kartu sau – kurkime.

Jaunimui, deja, šiandien Kėdainiuose vis dar per mažai perspektyvų, tačiau mes visi kartu galime tai pakeisti.

Kuo jums, be to, kad tai – gimtasis kraštas, patinka Kėdainiai? Jei būtumėte vilnietis, ar suviliotų šiandienos Kėdainiai jus atvykti čia ir gyventi, kurti šeimą?

Miestas ir jo architektūra yra labai gražūs, turime nuostabų senamiestį, gyvename Lietuvos viduryje. Tačiau vis tik labai gaila, kad iki Vilniaus mums labai toli, ir aš nekalbu apie atstumą. Pradžiai konkuruokime su miestais, esančiais šalia mūsų.

Jonava šiuo metu klesti, kodėl mes tokie negalime būti? Kodėl visada turime mokytis iš kitų ir negalime būti tas pavyzdys, į kurį lygiuojasi kiti? Gal tiesiog pradėkime dirbti, veikti, stengtis daugiau, nei įpratę, efektyviai naudokime Europos Sąjungos skiriamą finansavimą, galbūt pasiskolinkime palankiomis sąlygomis, kalbėkime su verslu, kuris pajėgus paremti miestą ir nelaukime, kol kažkada atsiras pinigų kažką pakeisti ar patobulinti.

Surizikuokime šiandien gyventi geriau, nes mums jau dabar reikia gatvių be duobių, kad greitoji medicinos pagalba atvažiuotų į namus kuo skubiau. Mums reikia veikti, nes per ilgai užsibuvome baimėje. Pradėkime dirbti daugiau, norėkime daugiau ir tikrai daugiau turėsime.

Pinigų visada bus mažai, jų niekada neužteks išspręsti visas miesto ir rajono problemas, bet gal paskirstykime juos pagal svarbą. Gal mums nereikia brangios miesto eglutės dėl gražių nuotraukų, nes galime turėti kuklią dovanotą eglę iš miesto gyventojų kiemo? Gal verčiau turėkime du papildomus greitosios medicinos pagalbos automobilius rajonui? Juk kiti miestai nėra turtingesni už Kėdainius, tačiau tvarkosi geriau. Žinoma, nėra žmonių, kurie nedaro klaidų, tačiau svarbu jas išmokti ir judėti pirmyn. Tik tie, kurie bando, laimi didžiausius laimėjimus.

Džiaugiuosi, kad nusprendžiau bandyti keisti situaciją gimtajame krašte kartu su Viktoru Fiodorovu ir Darbo partijos komanda. Pabandykime visi kartu pakeisti miestą, prisidėti prie kitokios mūsų visų ateities. Nesakau, kad pavyks iš karto, tačiau gal bent pabandykime.

Ačiū už pokalbį.

Siūlyk savo idėją Kėdainiams

KĖDAINIAI yra VISŲ, todėl kviečiame siūlyti idėjas Kėdainių miesto ir rajono ateičiai. Jas jau greitai kartu su komanda įtrauksime į rinkiminę programą, kuri įpūs naujo vėjo mūsų kraštui!