Dėl naujos energetikos strategijos

Nuolat gaunu kreipimųsi tiek iš gyventojų, tiek iš įvairaus dydžio įmonių dėl saulės elektrinių prijungimo prie tinklo kainos. Vienas tokių - Kėdainių rajono savivaldybės įmonė norėdama prijungti prie tinklo tik 10 kwh saulės elektrinę gavo ESO atsakymą, kad jiems tai kainuos 1,5 mln. eurų, kai pačios elektrinės įrengimo kaina nesieka net 10 tūkst. eurų.

Naujoje Seimo sesijos programoje siūloma dar kartą keistis energetikos strategijos tikslus, siekiant iki 2050 metų pasigaminti jau(!) 100 proc. švarios energijos. Tikslas kaip ir gražus, bet kelias labai miglotas.

Pavyzdis, kuris iliustruoja kaip tai daroma. Nuolat gaunu kreipimųsi tiek iš gyventojų, tiek iš įvairaus dydžio įmonių dėl saulės elektrinių prijungimo prie tinklo kainos. Vienas tokių - Kėdainių rajono savivaldybės įmonė norėdama prijungti prie tinklo tik 10 kwh saulės elektrinę gavo ESO atsakymą, kad jiems tai kainuos 1,5 mln. eurų, kai pačios elektrinės įrengimo kaina nesieka net 10 tūkst. eurų.

Dar viena įmonė, kuri veikia pramoniniame rajone - beveik 2 mln. eurų. ESO teigia, kad tai normalu. Jiems normalu, kad į valstybės infrastruktūrą papildomai nuo jau mokamų mokesčių turi investuoti patys vartotojai ir, kad nemato galimybių net pramoninėse teritorijose artimiausiu metu investuoti patys į pajėgumų didinimus. Ir tai ne tūkstančiai, o milijonai eurų. Nepatinka?! ..pirkite saulės elektrinių parkus, kuriuos Jums siūlo ne kas kitas, o IGNITIS.

Gruodžio mėnesį turėjome susitikimą su ESO ir VERT atstovais (nuoroda komentaruose), klausimas tikrai bus Ekonomikos komiteto darbotvarkėje, o tvirtinant sesijos darbų programą dar kartą paklausiau premjerės, kas keisis? Ar valstybė keis krypti ir nestabdys gyventojų ir įmonių noro investuoti atsinaujinančia energetika, ar vis gi ir toliau liks ta kryptis, kuria siekiama didinti „igničio” klientų ratą, juos verčiant pirkti saulės elektrinių parkus. Atsakymas… daug nežadantis.

Lieku prie savo anksčiau išsakytos nuomonės, kad nei VERT, nei Energetikos ministerija neatstovauja vartotojų, o Seimo dauguma šioje sesijoje nenumatė nieko, kas keistų situaciją.

Tikslas „100% švarios energijos Lietuvoje” man labai patinka, tačiau ne tokiomis sąlygomis, kurias bando diktuoti valstybinių įmonių brangiai apmokami vadovai.